Pomóż zbudować Stację Nasz Dom!

Podaruj naszym podopiecznym więcej miejsca na odkrywanie talentów!

 

WSPIERAMDOKĄD TEN POCIĄG JEDZIE?

STACJA NASZ DOM to miejsce szczęśliwe

 

Jesteśmy po to, by rodziny, przyjaciele, sąsiedzi osób niepełnosprawnym zobaczyli w nich ludzi z wartościami – cennych, ciekawych i twórczych. Nie duże dzieci! Na Boga, nie! Lecz ludzi, może słabszych intelektualnie lub emocjonalnie, ale równoprawnych w życiu codziennym. A ponadto, że i oni potrafią zaskoczyć, zadziwić czy wzruszyć.

Stacja Nasz Dom to akcja zbiórkowa na budowę domu samopomocy w Skawinie w województwie małopolskim. Na ten cel potrzebujemy 3,5 mln zł. Dołącz do nas i podaruj naszym podopiecznym więcej miejsca na odkrywanie talentów!

Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie to miejsce, które dla 40 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi bądź zaburzeniami psychicznymi stało się drugim domem. Przebywają tu codziennie od rana do godzin popołudniowych. Zatrzymują się tu jak na stacji, jak w trakcie podróży, jak w czasie przygody. To nie jest wyłącznie ośrodek terapii, lecz nade wszystko miejsce, w którym ludzie ukryci na marginesie życia, odkrywają talenty, cieszą się życiem, zdobywają i odkrywają miejsca dotychczas dla nich niedostępne. Jeżdżą w góry i nad morze, bywają w kinie i w teatrze, nie straszna im podróż komunikacją miejską czy pociągiem. Tańczą, występują na scenie, śpiewają i rozwijają pasje. Po prostu żyją pełnią życia, tak, jak potrafią najpełniej.

Budynek, w którym obecnie prowadzimy Dom, jest stary i w złym stanie, a ponadto za mały na potrzeby terapii. Jeśli nie zbudujemy nowego, to ten może się posypać, a osoby z niepełnosprawnością stracą swoją codzienną przystań, gdzie doświadczają dobra, piękna i miłości, i nie są postrzegani i oceniani przez pryzmat swoich niesprawności i niedoskonałości.

TERAPIA ZAJĘCIOWA

Trenujemy umiejętności społeczne i życiowe.
Uczymy samodzielności i rozwijania indywidualnych zdolności.

Pracownia ceramiczna


Specjalizuje się w wyrobach z gliny. Powstają w niej fantazyjne figurki, ozdoby, ale także przedmioty użytkowe, takie jak misy, świeczniki, cukiernice czy wazony. Najbardziej rozpoznawalnym motywem naszych prac jest anioł. To pod jego skrzydłami przebiegają warsztaty w niedużej pracowni, nieopodal głównego budynku ŚDS. Uczestnicy na zajęciach trenują zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, uczą się szkliwić oraz ozdabiać wyroby ceramiczne.

j

Pracownia plastyczna


To miejsce, w którym każdy znajdzie odpowiadającą mu technikę i poczuje się jak artysta. Rysowanie za pomocą kredek akwarelowych, pasteli, ołówka, malowanie farbami akrylowymi czy olejnymi to techniki, którymi uczą się posługiwać uczestnicy. Na zajęciach powstają drobne wyroby z masy solnej oraz papier czerpany, który wykorzystywany jest do tworzenia kartek okolicznościowych.

Pracownia rękodzieła


Osoby uczęszczające do pracowni rękodzieła mają okazję zapoznać się z podstawowymi narzędziami stolarskimi. Podczas zajęć powstają charakterystyczne dla nas drewniane anioły, które następnie są skrupulatnie ozdabiane techniką decoupage oraz dekorowane wykonanymi na szydełku ozdobami. Uczestnikom tego treningu nie jest obce tworzenie koszyków z wikliny, haftowanie, malowanie drewnianych elementów, czy nawet zaplatanie anielskich warkoczy. Można rzec, że pracownia ta ma szczególny klimat również poprzez ikony świętych, które są w niej wykonywane.

Pracownia komputerowa


W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się sprzętem komputerowym jest nieodzowna, dlatego też w naszym domu prowadzona jest pracownia komputerowa. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z podstawowymi funkcjami edytora tekstowego, tworzyć prezentacje multimedialne czy też surfować w sieci. Na tym treningu nie tylko rozwija się umiejętność obsługi komputera, ale też wykonuje prace manualne. Dekorowane są tu drewniane cukiernice, serwetniki, pudełka na herbatę, tace i inne przedmioty użytkowe. Zajęcia komputerowe przeplatają się tu z arteterapią, projekcją filmów oraz muzyką.

Pracownia kulinarna


Planowanie i przygotowanie posiłków, robienie zakupów, nauka nakrywania do stołu czy pieczenie ciast to niektóre z umiejętności, które zdobywają osoby uczęszczające na zajęcia do pracowni kulinarnej. Dzięki zdobytej wiedzy praktycznej, nasi podopieczni stają się bardziej niezależni i odpowiedzialni. Zdobyte umiejętności pozwalają podnieść jakość życia, własną samoocenę oraz przygotowują do samodzielnego życia.

Teatr

Wraz z naszymi podopiecznymi tworzymy grupę teatralną Krewni Pana Boga. Spektakle z udziałem niepełnosprawnych aktorów sprawiają, że nasi widzowie zatrzymują się i przewartościowują myślenie o wszystkim. Nasze przedstawienia to nie ckliwe wzruszenia, lecz opowieść o prawdziwym życiu, które boli, smuci, upokarza. Opowieść o niepełnosprawności ciał i niepełnosprawności serc. Ratuje nasz świat bezbronność osób z niepełnosprawnościami i… ich puste ręce, które wytrącają z innych dłoni argument siły!

HISTORIE NASZYCH PRZYJAŹNI

Współczesny człowiek z coraz większym trudem wchodzi w relacje. Wołanie o obecność, podmiotowość i zauważenie to przesłanie, w które naturalnie są ,,wyposażone” osoby niepełnosprawne. Przebywanie z nimi na co dzień to przywilej, do którego udziału zapraszamy Ciebie, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz i kim jesteś. Najważniejsze, byś zechciał usiąść i być przez chwilę w naszej codzienności: w pracowni, w kuchni, przy stole, w teatrze. Mamy coś, czego nie ma wielu: jesteśmy szczęśliwie pozbawieni ambicji bycia ,,kimś”. Wystarczy nam, że JESTEŚMY!

Stanisława Szczepaniak – zawiadowca Stacji Nasz Dom

HISTORIA PANI ASI O JARKU

Pan Jarek jest bardzo muzykalny – śpiewa przy każdej okazji. Jest bezkrytyczny wobec otaczającego go świata. W jego towarzystwie czuję się piękna, dobra, szczególnie ważna – dla niego.

Jednego dnia spóźniłam się do pracy. Chaotycznie ubrana, na głowie istne szaleństwo. W drzwiach spotykam Pana Jarka, który do mnie mówi: Pani Asiu, jak Pani dzisiaj ślicznie wygląda! I za każdym razem jest podobnie. Pan Jarek nie ma gorszego dnia. Zawsze wszystko jest piękne! Uczę się od niego doceniać drobne rzeczy.

PRZYJAŹĆ PANI ASI Z BARBARĄ

Barbara to moja kumpela. Mimo różnicy wieku, łączą nas zainteresowania. Kącik urody powstał właśnie dla niej – Basia,  jak każda kobieta, uwielbia kosmetyki. Wspólnie malujemy paznokcie i dbamy o to, by dobrze wyglądać. Dla Basi ŚDS jest drugim domem. Nie raz mama Basi opowiadała, jak Baśka co rano upewnia się, że czy na pewno przyjedzie do ośrodka. Jest pogodna, z poczuciem humoru, a w jej towarzystwie nuda jest czymś niemożliwym!

PANI HALINKA OCZAMI PANI ANGELIKI

Pani Halina jak nikt dba o relacje z innymi ludźmi. To kobieta o niezwykłej delikatności, wrażliwości i serdeczności. Zapomni jaki jest dzień tygodnia, ale nigdy nie zapomni zapytać mnie Co słychać? i zaprosić na kawę, którą sama przygotuje! Nawet w najbardziej pechowy dzień obdarza mnie szczerym uśmiechem i pozdrowieniami od całej rodziny. Pani Halina to modowa pasjonatka – lubuje się w długich kolorowych sukienkach i koralach.

PANI KORNELIA PRZEDSTAWIA ANDRZEJA

Andrzej to szalony rock’n’rollowiec, który, gdyby nogi nie odmawiały mu posłuszeństwa, już dawno pogowałby na każdym heavymetalowym koncercie. Każdego dnia wita mnie obłędnym uśmiechem i swoją złotą myślą, która zrodziła mu się w głowie podczas codziennej drogi do ośrodka. Bystry, dowcipny i absolutnie optymistyczny – to właśnie Andrzej.

PROSTE ŻYCIE WEDŁUG JADZI - OPOWIEŚĆ PANI DOMINIKI

Prawdziwe imię Jadzi to Agata, ale mało kto o tym pamięta. Jadzia jest moją bratnia duszą – nie mamy wspólnych pasji, nie łączy nas światopogląd – do Jadzi ciągnie mnie jej autentyczność i lekkość bycia. Cenię każdy poranny uścisk, którym mnie obdarza. Jestem dla Jadzi ważna – wiem to, bo ona nie przytula każdego. Jej chęć bycia blisko, uścisk, czasem buziak, płynie z głębokiej potrzeby okazania tego, co w danej chwili czuje. Bliskość – taka mała rzecz, która w zwykłym świecie jest luksusem, ale nie u nas!

PANI ANIA OPOWIADA O PANI MARII

Dla pani Marii pracownia rękodzieła stała się drugim domem. Tutaj jest szczęśliwa. Zawsze pogodna, serdeczna i punktualna. Nawet gdy coś jej dolega, nie absorbuje sobą. Dla każdego ma dobre słowo. Ze swoim dużym doświadczeniem i mądrością życiową jest wsparciem dla wielu naszych uczestników. Widziałam, jak wielkim szacunkiem i miłością darzą ją bliscy, a to ciepło przekłada się na jej relacje z innymi ludźmi.

PANI AGATKA W OCZACH MARII

Pani Agatka to najbardziej opiekuńcza istota pod słońcem! Z samego rana przyrządza kawę dla siebie i kolegi, w którą wlewa całe swoje serce. Kuchnia to jej drugi dom, którego nie opuści do momentu wykonania wszystkich swoich obowiązków. Za wyjątkiem krótkich przerw na papieroska. Cichy ton głosu i niezwykła łagodność sprawiają, że nie sposób jej nie kochać. Zawsze zawoła cię uroczo zdrabniając twe imię. Tam gdzie jest pani Agatka, pan Michał staje się Michasiem, a Wojciech – Wojtusiem. Pani Agatka to prawdziwa róża, która zakwitła w naszym ogrodzie.

 

Wesprzyj

Zbuduj z nami Stację Nasz Dom! Dzięki Twojemu wsparciu uczestnicy domu samopomocy w Skawinie otrzymają dużą i wspaniałą przestrzeń do terapii, rehabilitacji i rozwoju talentów.

Nowy budynek będzie dostosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich oraz z innymi dysfunkcjami. Możliwości wyciszenia i komfortowej przestrzeni potrzebuje każdy z naszych podopiecznych, a w szczególny sposób osoby z autyzmem. W Stacji Nasz Dom wreszcie otrzymają to na co zasługują!

Dziękujemy za Twoje dobre serce!

Przelew na konto

Dane organizacji

Fundacja Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie
Tytułem:

Darowizna - Stacja Nasz Dom

Numer konta:

60 8591 0007 0310 0563 7650 0002 (Krakowski Bank Spółdzielczy)

Przelew zagraniczny (konto w złotówkach):

IBAN: PL60859100070310056376500002
SWIFT: KRSPPLPK

 

I ETAP BUDOWY:
Kosztorys stanu surowego zamkniętego ŚDS Skawina:
  • Roboty ziemne – Fundamenty 90 000 zł
  • Parter 180 000 zł
  • Pierwsze piętro 180 000 zł
  • Drugie piętro 180 000 zł
  • Dach 210 000 zł
  • Okna i drzwi 180 000 zł  
Łączna kwota za stan surowy zamknięty:
1 020 000 zł

 

Aktualny stan wpłat:

 

Do tej pory dzięki Darczyńcom zebraliśmy już 486668.7 zł z 1020000 zł
48%

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać dobre wiadomości z Fundacji (w tym informacje o kolejnych etapach tworzenia).

Kontakt

Adres

Fundacja Środowiskowy Dom Samopomocy

ul. Węgierska 5,
32-050 Skawina

Tel

48 12 276 85 29

Strona www