Kopiec Kościuszki

mar 24, 2022 | Aktualności | 0 komentarzy

24 marca 1794 r. na Rynku w Krakowie został ogłoszony akt powstania ( insurekcji) mianujący Tadeusza Kościuszkę naczelnikiem. Ten wyjątkowy dzień świętowaliśmy, jakże by inaczej, na Kopcu Kościuszki?? pod przewodem.

24.03.1794 r. Tadeusz Kościuszko na Rynku w Krakowie przysięga Narodowi Polskiemu, że zrobi co w jego mocy, by odzyskać wolność Najjaśniejszej Rzeczpospolitej??
Narodowy bohater Ameryki Północnej, którego imię noszą największe mosty NY, szczyty gór i parki narodowe na wielu kontynentach, szkoły oficerskie, miasta, ulice, którego portret J.Verne umieścił w kajucie…kapitana Nemo (!) A.Mickiewicz panem Tadeuszem nazwał głównego bohatera epopei, która stanie się narodową. Przyjaciel Washingtona i Jeffersona. Szanowany przez chłopów i carów Pawła i Aleksandra. Zabiegał ( bezskutecznie) o jego poparcie Napoleon Bonaparte.
W trzy lata po śmierci Naczelnika, w Krakowie powstanie jedyny w swoim rodzaju pomnik na Jego cześć, Mogiła, znana do dziś jako kopiec Kościuszki, a w nim ziemie z miejsc gdzie odbywały się krwawe bitwy podczas insurekcji.
Dlaczego był tak czczony, sławny, uwielbiany i kochany przez współczesnych?
Obowiązkowa lekcja żywego patriotyzmu ??
Polecam wspaniałe interaktywne Muzeum Pod Kopcem

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać dobre wiadomości z Fundacji (w tym informacje o kolejnych etapach tworzenia).