Teatr

 

Teatr – moja własna przygoda życia, której od 2008 roku uczę się wspólnie z moimi aktorami Krewnymi Pana Boga. Bo dla nich pisze scenariusze. A są one oparte na ich doświadczeniach życiowych. Na moich także. Nie są to łatwe i przyjemne historie. Owszem bywają, ale najczęściej dotykają bolesnych spraw: cierpienia, odrzucenia, samotności, niezrozumienia, lęku, trudnych pytań do Boga, milczenia w miejscu odpowiedzi… Wzruszamy, edukujemy, integrujemy – na pewno nie pozostajemy obojętni dla widzów. A widownia bywa przeróżna. Graliśmy już dla więźniów, biznesmenów, Boskich Kobiet, uczniów szkoły baletowej w Warszawie, młodzieży i seniorów.

Nasze spektakle sprawiają, że widzowie zatrzymują się i przewartościowują myślenie o własnym życiu. Teatr w wykonaniu Krewnych Pana Boga to nie ckliwe wzruszenia, lecz opowieść o prawdziwym życiu, które boli, smuci, upokarza. Opowieść o niepełnosprawności ciał i niepełnosprawności serc. Ratuje nasz świat bezbronność osób z niepełnosprawnościami i… ich puste ręce, które wytrącają z innych dłoni argument siły!

Teatr jest jedną z form terapii. Jako grupa teatralna Krewni Pana Boga od 2007 r. występujemy dla publiczności z autorskim repertuarem, w którym poruszamy trudne tematy, np. cierpienia („Trylogia o aniołach”), sensu życia („Czwarty król”, „Opowieść wigilijna”), aborcji („Opowieść o Małym Księciu”), dziedzictwa chrześcijańskiego („Królowa”), integracji („Pajacyk Pierrot”). Nasze przedstawienia zostały wyróżnione przez jury Archidiecezjalnego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatru Religijnego im. Kardynała Karola Wojtyły w 2016 i 2017 r. Byliśmy wielokrotnie zapraszani w różne miejsca w Krakowie i w Polsce. Współpracujemy również z Zakładem Karnym w Wadowicach, gdzie kilkakrotnie występowaliśmy dla osadzonych.
W nowym budynku będzie specjalne miejsce na garderobę i rekwizytornię dla naszego teatru. Tego naprawdę nie możemy się doczekać! Bo chcemy więcej grać! Mamy tak wiele do opowiedzenia! Opowiadamy i chcemy nadal opowiadać o godności człowieka, jego wewnętrznym pięknie, a także o zmaganiu się z brakiem akceptacji i zrozumienia oraz trudnościach z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami.

Stanisława Szczepaniak, Prezes Fundacji Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie.

CHCESZ POMÓC?

Wesprzyj naszą akcję i dołącz do grona Darczyńców.

Zostań Darczyńcą