ŚWIATOWE DNI TURYSTYKI 2020 – DOBRY PRZEWODNIK TO SKARB

wrz 24, 2020 | Aktualności | 0 komentarzy

Podczas  uroczystości w dniu 24.09.2020r  wręczenia certyfikatów nowym przewodnikom miejskim – osobom nieocenionym dla promocji miasta oraz jego dziedzictwa Stanisława Szczepaniak – Prezes Fundacji Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie otrzymała z rąk  zastępcy prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anny Korfel-Jasińskiej odznakę przewodnicką, która upoważnia, jako  licencjonowanego przewodnika do oprowadzania turystów po naszym mieście po jego zabytkach.

Zapytana dlaczego to zrobiła odpowiada:

„Zrealizowałam swoją pasję, właściwie ona cały czas jest realizowana, przewodnik się rozwija  przez całe swoje życie, do tego potrzebuje po prostu słuchaczy Was proszę państwa. Ale również moja pasja nie dotyczy tylko wyłącznie miasta i jej części historycznej, ponieważ pracuje od wielu, wielu lat z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i widząc ich zapał chęć życia, również dla nich zrobiłam ten kurs i sięgnęłam po najwyższe z możliwych trofeum w tym zawodzie – czyli licencjat, bycia przewodnikiem. Zrobiłam to; by móc oprowadzać osoby z niepełnosprawnościami i wejście wszędzie tam, gdzie chcieliby wejść i opowiadać im językiem o naszej przeszłości historii takim, jaki są w stanie zrozumieć. Dedykuje tę oznakę moim  podopiecznym  w środowiskowym domu samopomocy w naszej Fundacji Środowiskowy Dom samopomocy w Skawinie, ale także wszystkim osobom niepełnosprawnym, które chciałyby przeżyć ze ze mną przygodę w czasie, do której wszystkich Państwa zapraszam”.

Zapraszamy do filmowej i fotograficznej relacji:

 

 

W Krakowie coroczne obchody Światowego Dnia Turystyki połączone są z uroczystością wręczenia certyfikatów nowym przewodnikom miejskim – osobom nieocenionym dla promocji miasta oraz jego dziedzictwa. 27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki, ustanowiony w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO). To święto ma skłaniać do refleksji nad rolą turystyki w życiu człowieka – jej znaczeniem politycznym, ekonomicznym, społeczno-kulturalnym. Turystyka jest przecież jednym z głównych sektorów gospodarki na świecie. UNWTO ogłosiła rok 2020 Rokiem Turystyki i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Hasło Europejskiej Akademii Turystycznej dla 2020 roku brzmi „Turystyka buduje pokój, wspiera wiedzę”. Tę misję w Krakowie na co dzień wykonują miejscy przewodnicy. – Na blachach przewodnickich od 2014 r. widnieje herb Miasta Krakowa. To potwierdzenie i docenienie faktu, że zawód przewodnika miejskiego wiąże się z wymogiem posiadania ogromnej wiedzy i umiejętności, a także potrzebą ustawicznego kształcenia. Dzięki aktywności stowarzyszeń przewodnickich proces ten zakończony jest dobrowolną certyfikacją – mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska. W prowadzonych przez Urząd Miasta Krakowa badaniach ruchu turystycznego respondenci niezmiennie od wielu lat oceniają bardzo wysoko jakość usług przewodnickich. W 2020 r. kwalifikacje przewodnika turystycznego po Krakowie, potwierdzone zdanym egzaminem, uzyskały 43 osoby w Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich i 20 osób w oddziale krakowskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Magiczny Kraków: https://www.krakow.pl
Tekst źródłowy: www.krakow.pl 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać dobre wiadomości z Fundacji (w tym informacje o kolejnych etapach tworzenia).