Z NAJWIĘKSZYM SMUTKIEM ZAWIADAMIAMY, ŻE ODSZEDŁ NASZ PRZYJACIEL PAN ZBYSZEK MORAWSKI

wrz 8, 2020 | Aktualności | 0 komentarzy

Jak mam ubrać w słowa opowieść o p. Zbyszku Morawskim?….

To, że jest dobrym i wrażliwym człowiekiem jest faktem i wielu to potwierdzi. Ale dlaczego Jego działanie, postawa i czyny są tak wyjątkowe?

Przede wszystkim dzięki Niemu powstał w ogóle Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie.

Pomimo, że jak mówi, nie znał wcześniej zbyt wielu osób niepełnosprawnych, wyczuwał, że w tym mieście taki ośrodek jest koniecznie potrzebny. Podjął działania, które wówczas mogły być odbierane, jako szalone. Po co, dla kogo to robisz? A przede wszystkim:, co z tego masz? Wiem, że takie pytania były na porządku dziennym w 2005 r., gdy Parafia pw. Szymona i Judy Tadeusza otrzymała propozycję prowadzenia ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Pan Zbyszek z ramienia parafii, podjął trud zbudowania tego domu w sensie dosłownym i w przenośni. To on szukał kierownika, rozmawiał w środowisku o potrzebach, kontaktował się z instytucjami, jednocześnie koordynował prace remontowo budowlane na Węgierskiej. Miejsce, w którym dawniej wulkanizowano opony w niczym nie mogło przywoływać obrazu dzisiejszego budynku wraz z otoczeniem. Miejsce brzydoty zajął zaczarowany ogród, w którym po dziś dzień rozkwitają tak rośliny jak i talenty ludzi, których potrzeby dostrzegł przed laty pan Zbyszek Morawski.

Czy jednak byłoby to już wszystko, by powiedzieć, że ten człowiek jest wyjątkowy? Wielu ludzi działa podobnie….

Wyjątkowość charyzmatu działania pana Zbyszka to WIERNOŚĆ. Stał się naszym przyjacielem i towarzyszem. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nadal czuje się odpowiedzialny i zainteresowany funkcjonowaniem Domu. Organizuje wszelkie remonty i drobne prace naprawcze. Służy własnym autem i czasem, gdy nasze się psuje, przywożąc na zajęcia uczestników. Pomaga w organizowaniu większych imprez plenerowych. Tak było w 2012 r. podczas X Powiatowych Dni Osób Niepełnosprawnych, gdy osobiście rozkładał i składał scenę, namioty, przewoził sprzęty, kuchnię, ludzi…. A trwało to wraz z pracami porządkowymi kilka dni!

Jest obecny, gdy świętujemy, ale też, gdy żegnamy naszych uczestników lub członków i ich rodzin. Pan Zbyszek podjął się towarzyszenia dwóm osobom z naszego ŚDS, jako wolontariusz. Jest to opieka nad nimi w dni wolne od zajęć w ośrodku. Z całą pewnością można powiedzieć, że bez tego wsparcia osoby te nie mogłyby samodzielnie funkcjonować.

Działalność p. Zbyszka w Środowiskowym Domu Samopomocy wpisuje się w szeroki wachlarz działań filantropijnych. Szeroko jest znane zaangażowanie p. Zbyszka w pomoc dzieciom potrzebującym specjalistycznego leczenia. W tym celu Stowarzyszenie w Jaśkowicach od kilku lat organizuje koncerty znanych gwiazd. Działania te również koordynuje i organizuje p. Zbyszek Morawski.

 

                                                                                                                                                                                           Stanisława Szczepaniak

 

ZOBACZ WE MNIE CZŁOWIEKA
Stanisław Sojka
To samo niebo mamy nad głowami
To samo słońce promieniami darzy
Tak samo kochać chcemy, chcemy być kochani
Więc nie bój się, nie bój się zobaczyć
Zobacz we mnie człowieka
Ja na litość nie czekam
Tak jak Ty, jestem i przemijam
Zobacz we mnie człowieka
Zobacz, uwierz – nie zwlekaj
Bądźmy razem w tej podróży
Ty i ja
Jeden nie widzi, drugi nie rozumie
Różne różnice, różnorodne jedno
A każdy jest ważny, unikalny
Każdy człowiek to jest niepojęte sedno
Zobacz we mnie człowieka
Ja na litość nie czekam
Tak jak Ty, jestem i przemijam
Zobacz we mnie człowieka
Zobacz, uwierz – nie zwlekaj
Bądźmy razem w tej podróży
Ty i ja

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać dobre wiadomości z Fundacji (w tym informacje o kolejnych etapach tworzenia).