Wystawa IV Konkursu Artystycznego im. Marii Grucy w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie

mar 5, 2020 | Aktualności | 0 komentarzy

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim już po raz trzeci trwa wystawa nagrodzonych uczestników IV edycji Konkursu Artystycznego Śladami Wielkich Mistrzów im. Marii Grucy. Tematem przewodnim ubiegłorocznej edycji były góry, temat: “ Co góralom w duszy gra” , ponieważ rok miniony, był rokiem Stanisława Moniuszki, który pięknie malował muzyką, a nasi artyści podopieczni malują pędzlem. Prace wykonywane są podczas zajęć terapeutycznych, jest to bardzo ważny aspekt terapeutyczny ośrodków wsparcia, dzięki, którym osoby z upośledzeniami w ogóle mogą malować, gdyby nie takie miejsca, te talenty na ogół by odeszły w niepamięć razem z ludźmi, którzy odchodzą z tego świata, tak jak Maria Gruca. 

Konkurs kierowany jest do wszystkich uczestników środowiskowych domów samopomocy społecznej w całej Małopolsce. Patronat nad Konkursem Artystycznym objął Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik, który dokonał uroczystego otwarcia. Zapraszamy do oglądnięcia relacji TVP3 Kraków:

Pierwszymi gośćmi, którzy pojawili się w trakcie uroczystego otwarcia byli przedstawiciele władz z Wadowi z Panem Burmistrzem Bartoszem Kamińskim.

Maria Gruca, zwana w naszej społeczności skawińskim Nikiforem, była uczestniczką zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej w Skawinie przez 10 lat. To były ostatnie lata Jej życia. Swój talent mogła rozwinąć dopiero wtedy. Przez ten czas powstało blisko 1000 obrazów namalowanych technika olejną. Historia życia Marysi jest inspiracją dla innych ludzi.

Do konkursu w 2019 r. przystąpiło 21 ośrodków z województwa małopolskiego. Łącznie 65 osób  przekazało 77 prac, z których aż 33 zostały nagrodzone. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się  24 października w Pałacyku Sokół w Skawinie.

Poziom prac artystycznych jest bardzo wysoki, co dowodzi jak ważne jest wspieranie środowisk osób chorujących psychicznie, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Prace można oglądać od poniedziałku do piątku w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie w godz 8.00 – 15.00 do 31.03.2020 r. Serdecznie zapraszamy!

Informacje o wystawie:

Dziennik Polski: http://bit.ly/WystawaMariiGrucy

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie: http://bit.ly/malopolskaWystawaMariiGrucy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać dobre wiadomości z Fundacji (w tym informacje o kolejnych etapach tworzenia).